Patarimai

Kiaušinių lukštai yra sodininkų atradimas. Štai kodėl

Kiaušinių lukštai nuo seno naudojami darže. Ne vienas esame išmokyti  juos naudoti dirvožemiui šarminti arba kaip natūralią trąšą.

Kiaušinių lukštų nauda, apie kurią pasakojama:

  • Kiaušinių lukštai naudingi kaip trąša;
  • Kiaušinių lukštai šarmina dirvožemį;
  • Galima naudoti kaip natūralias daigyklas sėkloms;
  • Aštrūs kaušinių lukštai atbaido šliužus;

Kiaušiniai dažniausiai naudojami dėl aukščiau išvardintų priežasčių, bet ne visada teisingai. Jau visai netrukus išnagrinėsime, kokių savybių kiaušiniai iš tiesų turi, ir kada jų naudoti  neverta.

KOKIŲ MEDŽIAGŲ TURI KIAUŠINIŲ LUKŠTAI
Kalcis – tai pagrindinė priežastis, dėl kurios kiaušinių lukštų nauda nuo seno žinoma sodininkystėje. Kaip žinia, šis mineralas reikalingas visiems gyviems organizmams, įskaitant ir augalus, o kiaušinių lukštai jo turi labai daug. Net 34 procentus kiaušinio lukšto sudaro būtent kalcis.

Įdomu tai, kad lukštuose dar galima rasti ir organinių medžiagų, apie kurias literatūriniai šaltiniai retai kada užsimena. Organinės medžiagos sudaro apie 5 procentus kiaušinio lukšto ir kaupiasi jo vidų dengiančioje baltoje plėvelėje.

Dar kiaušinių lukštuose yra po truputį fosforo, kalio, magnio ir natrio. Tačiau šių medžiagų yra tiek mažai, kad net neišeina pradėt pokalbį apie tai. Visai mažai. Beveik nieko. Taškas.

O apie kalcį tikrai verta pakalbėti.

KIAUŠINIŲ LUKŠTAI DARŽE KAIP KALCIO ŠALTINIS
Kiaušinių lukštai yra vienas tvirčiausių gamtoje žinomų objektų. Nenuostabu – pirminė jų funkcija yra apsaugoti kiaušinio turinį. Archeologai iki šiol iškasa puikiai išsilaikiusių tūkstančių ar net milijonų metų senumo kiaušinių liekanų. Pavyzdžiui, visai neseniai Kinijoje aptiktas mažiausiai 66 milijonų metų senumo kiaušinis su puikiai išsilaikiusiu dinozauro embrionu viduje (daugiau apie radinį.

Kodėl gi tuomet mes manome, kad kiaušinių lukštai darže greitai suirs ir atiduos augalams visas juose esančias medžiagas?

Mokslininkai JAV atliko tyrimus, pabandysiu paprastai paaiškinti jo esmę. Papildžius kiaušinių lukštais dirvožemį, kalcio kiekis dirvoje turėtų pasikeisti – t.y. kalcio turi padaugėti.

Paaiškėjo, kad rankomis sutraiškyti kiaušinių lukštai nepakeičia kalcio lygio dirvožemyje. Užtrunka daug laiko, kol lukštai suskyla į tokias smulkias daleles, kad jose esantis kalcis galėtų nukeliauti į augalą.

Gera žinia ta, jog kiaušinių lukštai visą savo gėrį dirvožemiui gali perduoti, tačiau būtina išpildyti vieną sąlygą – juos labai smulkiai sumalti. Kuo smulkesni lukštai, tuo didesnė tikimybė, kad dirvožemis kalcį pasisavins ir galės jį atiduoti augalams.

Išvada – kiaušinių lukštus galima naudoti kaip kalcio šaltinį, tačiau juos būtina sumalti.

KIAUŠINIŲ LUKŠTAI DARŽE RŪGŠČIOS DIRVOS ŠARMINIMUI

Manoma, kad kiaušinių lukštai šarmina dirvožemį. Čia yra dalis tiesos – atlikus tyrimus paaiškėjo, kad kiaušinių lukštai gali šarminti dirvožemį, jei įvykdomos šios dvi sąlygos:

  • Reikia, kad kiaušinių lukštai būtų sumalti,
  • Reikia, kad dirvožemis būtų rūgštus.

Kalcio karbonatas ištirpsta rūgštyje, o šarminėje terpėje ši reakcija nevyksta. Todėl sumalti kiaušinių lukštai rūgščiame dirvožemyje atiduoda kalcį augalams ir keičia dirvožemio pH. O šarminio dirvožemio jie nepadarys dar šarmingesnio.

KIAUŠINIŲ LUKŠTAI Į KOMPOSTĄ

Kaip tada su kompostu? Kodėl jame kiaušinių lukštai suyra, nors kompostinė žemė nebūna rūgšti? Retas kas kiaušinių lukštus susmulkina prieš mesdamas į komposto dėžę.

Kompostavimo eigoje visa organika praeina tam tikras stadijas, o vienoje iš jų susikuria rūgštinė terpė. Būtent todėl kiaušinių lukštai komposto dėžėje visai neblogai suyra.

Kompostuojant pirmiausia suyra vidinė lukšto plėvelė su organinėmis medžiagomis, o vėliau – ir išorinė lukšto dalis.

KIAUŠINIŲ LUKŠTAI – KAIP TRĄŠA POMIDORAMS

O kaip naudoti kiaušinių lukštus auginant pomidorus? Vasarą, jau susiformavus pomidorų vaisiams, stebėkite jų galiukus – jeigu jie ėmė juoduoti, vadinasi, augalui trūksta kalcio.

Prevencijai dažnas sodininkas deda kiaušinių lukštų į duobę daigų sodininimo metu. Alternatyvai galima naudoti kaulų miltus, žuvų miltus. Atkreipkite dėmesį – miltus. Taigi ir jūs, pasirinkdami kiaušinių lukštus, turėtumėt sumalti juos į miltus.

Kai jau matote kalcio trūkumą, kiaušinio lukštai čia nebepadės. Pomidorams kalcio gali trūkti net ir tuomet, jeigu jo dirvoje pakanka.

Pomidorai gali neįsisavinti kalcio esant sudėtingoms augimo sąlygoms – pavyzdžiui, dėl per aukštos temperatūros šiltnamyje. Taigi, jeigu jūsų pomidorams ėmė trūkti kalcio, tai dar nereiškia, jog į dirvą pridėjote per mažai kiaušinių lukštų – gali būti ir kitų priežasčių.

Tokiu atveju rekomenduojama trąšas su kalciu purkšti, kad augalas pasisavintų per lapus. Ir geriausia tai daryti naktį, kai temperatūra žemesnė.

Related Articles

Leave a Reply

Close